Åens pokal vindere UK - ÅK  Dansk Gordon Setter Klub  (hovedprøve) 
1986

1986

Åens Brus

Veidemarkens Leica

UK

ÅK

Otterup

Otterup

1987 Åens Carlo

UK

Helbertskov
1990 Åens Dea &

Åens Dapper Dan

       }ÅK                                                            

Viborg
1991 Åens Daisy

ÅK

Kerteminde
1993 Åens Carlo

ÅK

Try
1994 Åens Jagger

ÅK

Esbjerg
1995 Åens Frk. Freja

ÅK

Holbæk
1997

1997

Åens Leica

Åens X-tra Luffe

ÅK

UK

Skive
1998 Åens Zoya UK Hagebro
1999 Åens II Vita UK Løgumkloster
2001 Åens Exelent

ÅK

Gørlev
2003 Åens Emma

ÅK

Fakse
2008 Åens G. Blackie UK Bramming
2009 Vinterdalens Tillaaen UK Saltum

 

Opdrætter pokal RASK
VINVundet til ejendom til vor kennel og genudsat med samme navn !

1988 Åens  Brus Kristian Thomsen                     fører Jes Krag
1990 Åens Dapper Dan Niels Erik Krüger
1991 Åens  Dr.  Whitefoot Erik Petersen
1994 Åens  Dr.  Whitefoot Erik Petersen
               1995dk02.gif (25912 bytes) Åens  Frk.  Freja* Kristian Frøkjær
1996 Åens Dapper Dan Niels Erik Krüger       fører Karin Gundersen
1999 Åens X-tra Luffe Erik Petersen
2001 Åens X-tra Luffe Erik Petersen
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BRONZEHUNDEN DGSK  -  ÅRETS STØRSTE PRÆSTATION

Navn og År Far Mor Fører
Åens Dapper Dan                     1992 Fjellets Dannie Veidemarkens Leica Niels Erik Krüger
Black Point A. Black Bowie   1993 Fjellets Echo Springset Heaven Sent Kristian Thomsen
Black Point A. Black Bowie   1994 Fjellets Echo Springset Heaven Sent Kristian Thomsen
Åens Dapper Dan                     1995 Fjellets Dannie Veidemarkens Leica Niels Erik Krüger
 Åens Dapper Dan                   1996 Fjellets Dannie Veidemarkens Leica Niels Erik Krüger
Fuzzy´s Blitz                            1997 Åens Dr. Whitefoot Alexi Ove S. Pedersen
Åens Leica                                1998 Åens Dr. Whitefoot Øens Zentha Bent Simonsen
Troldmarkens Abelone           1999 Åens Junge Åens Frk. Freja Flemming Østergård
Troldmarkens Applaus           2000 Åens Junge Åens Frk. Freja Ulrik Stadelhofer
Åens X-tra Luffe                     2001 Åens Dr. Whitefoot Cita Erik Petersen
Åens M. Junior Junge            2002 Åens Junge Åens Erica Kenneth Madsen
Åens X-tra Luffe                     2003 Åens Dr. Whitefoot Cita Erik Petersen
Troldmarkens Diaz                 2004 Faksfjellets Taras Bulba Troldmarkens Ami Carl Jensen
Troldmarkens Chicko           2005 Åens Junge ÅensFrk. Freja Lorenz Clemmesen
 Zettertjärns  Shadow             2006    Wishcombe Shilllagh of Ensay Zettertjärn Hoppzan Anders Anderson
 Romja                                        2007 Scott Lisa Søren Thygesen
 Åens G. Blackie                      2008 Troldmarkens Applaus Åens Una Ole Haldberg
       

 

 

Årets Unge Gordon setter

Navn og År Far Mor Fører
Åens X-tra Luffe                                1997 Åens Dr. Whitefoot Cita Erik Petersen
Sneppelundens Assia                        1998 Åens Dr. Whitefoot Penselfjerens Okarina Peter Sörensen
Iglsögårdens Silas                             1999 Åens Nasa Åens Olivia Viggo Sörensen
Lyngmosegaards David                     2000 Orrvilas Vigör Lyngmosegaards Cindy Kristian Thomsen
Troldmarkens Chiko                        2001 Åens Junge Åens Frk. Freja Lorenz Clemmensen
Troldmarkens DeLuxe                      2002
Troldmarkens El Grand Casador
Faksfjellets Taras Bulba Troldmarkens Ami Frits Pedersen
Kristian Frøkjær
Pennehavens Buffas                          2003 Troldmarkens Applaus Meggie Lars Zinglersen

Ronja                                                     2004 
Q`Bics Ginnie                   

Scott
Bjørnebyens Chino
Lisa
Q`Bic´s Clara
Anton Dahl
Jørgen Højer
Nymarkens Imir                              2005    Faksfjellets Rocco Royal Åens Emma Peter Rafaelsen
Nørre Løgums Beckham                  2006 Troldmarkens Chicko Åshöjdens Lucky Lorenz Clemmesen
Æblevangens Aqua                            2007 Rimfaxes B. Timex Iglsøgårdens Taya John Bak
Åens G. Blackie                                2008 Troldmarkens Applaus Åens Una Ole Halberg

Årets Gordon Setter

Mikki                                                   1981 Jotuns Gry Jenka P.H. Bak Madsen
ØensGorm                                           1982 Öens Vanja Steely Dainty Erik Petersen
Veidemarkens Leica                         1983 Krutröikens Titus Quartens Inca Erik Petersen
Stenmarkens D. Black Pennie        1984 Hontie Shelly Lars Zinglersen
Stenmarkens D. Black Pennie        1985 Hontie Shelly Lars Zinglersen
Stenmarkens D. Black Pennie        1986 Hontie Shelly Lars Zinglersen
Åens Brus                                           1987 Thor Veidemarkens Leica Kristian Thomsen
PennehavensTootsie                          1988 Åens Brus Eggafjellets Trine Lars Zinglersen
Åens Dapper Dan                               1989 Fjellets Dannie Veidemarkens Leica Niels Erik Krüger
Myrspruttens  Proffi                         1990 Flying Pirat Myrspruttens G.T. Shinaka Frits Pedersen
Åens Dea *                                          1991 Fjellets Dannie Veidemarkens Leica Erik Petersen 
Øens Debbie                                        1992 Gambrinus von der Mark Öens Wencke Jesper Olesen
Höjtoftegaard C Dusty                      1993 Höjtoftegaards Blackie Diana Jesper Olesen
Hvedevangens Bella                           1994 Starnie Myrspruttens G.T. Stinne Poul Hielscher
Åens Frk. Freja                                  1995 Åens Junge Åens Dea Kristian Frøkjär
Höjtoftegaards D. Jackie                  1996 Höjtoftegaard Blackie Öens Debbie Torben Hansen
Anders                                                 1997 Åens Carlo Setteren Rita Anette Wermuth
Åens Leica                                          1998 Åens Dr. Whitefoot Öens Zentha Bent Simonsen
Troldmarkens Applaus                     1999 Åens Junge Åens Frk. Freja Ulrik Stadelhofer
Åens X-tra Luffe                                2000 Åens Dr. Whitefoot Cita Erik Petersen
Troldmarkens Applaus                     2001 Åens Junge Åens Frk. Freja Ulrik Stadelhofer
Åens X-tra Luffe                                2002 Åens Dr. Whitefoot Cita Erik Petersen
Åens Kalle Kluivert                           2003 Åens X-tra Luffe Rypebrinkens Isa Erik Petersen
Åens Kalle Kluivert                           2004 Åens X-tra Luffe Rypebrinkens Isa Erik Petersen
Troldmarkens Chicko                      2005 Åens Junge Åens Frk. Freja Lorenz Clemmesen
  IKKE UDDELT                                   2006  
Hammerkleivas Ze-Pil                      2007 Gordvalls Echo  Hammerkleivas Zindy Anton Dahl
Åens Gangster                                   2008 Troldmarkens Applaus Åens Una Kent Hvirring Jensen
* største pointtal      

 

DGSK Danmarksmesterskabs Pokal
1992 Åen Dapper Dan DANMARKSMESTERdk02.gif (25912 bytes)
1993 Åens Dapper Dan  
1994 Åens Dr. Whitefoot  
1995 Åens Dr. Whitefoot 5. VINDERdk02.gif (25912 bytes)
1996 Åens Dapper Dan  
1998 Åens Leica  
2000 Åens X-tra Luffe  
2003 Åens X-tra Luffe DANMARKSMESTERdk02.gif (25912 bytes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    RETUR MENU             RETUR TOPPEN AF SIDEN

ETUR MENU

POKALVINDERE ÅK-UK

DGSK HOVEDPRØVE

1943  - 2008  

  ÅBEN KLASSE UNGDOMSKLASSE
2009 Storåens  Cap Vinterdalens Tillaaen
2008  Storåens Cash Åens G. Blackie
2007 Nymarkens Hopper Æblevangens Aqua
2006 Troldmarkens Ea Storåens Cash
2005 Entangens Boss Hunting Tianna Bugatti
2004 Lyngmosegårds David Nymarkens Gibson
2003 Åens Emma Aki
2002 Lyngmosegård David Højtoftegårds Diana
2001 Åens Exelent Troldmarkens Chicko
2000 Troldmarkens Ami Lyngmosegårds David
1999 Troldmarkens Applaus Åens II Vita
1998 Åens Jillie Åens Zoya
1997 Åens Leica Åens X- tra Luffe
1996 ikke uddelt Q-Bic´s Bertha
1995 Åens Frk. Freja Smålenets Freia
1994 Åens Jagger Hvedevangens Bella
1993 Åens Carlo Højtoftegårds Dusty
1992 Pennehavens Piaf Stenmarkens H. Birdy
1991 Åens Daisy Mürspruttens Proffi
1990 Åens Dapper Dan og Åens Dea Black Point a Black Misti
1989 Ikke uddelt Kråklifjellets Ziggi
1988 ikke uddelt ikke uddelt
1987 Fjellets Dannie Åens Carlo
1986 Veidemarkens Leica Åens Brus
1985 Ajak ikke uddelt
1984 Ginnie ikke uddelt
1983 Øens Charlie ikke uddelt
1982 ikke uddelt Thor
1981 Tjekko ikke uddelt
1980 Rex Tjekko
1979 ikke uddelt ikke uddelt
1978 Jackie ikke uddelt
1977 ikke uddelt ikke uddelt
1976 ikke uddelt Tinka
1975 Chik ikke uddelt
1974 ikke uddelt Mica
1973 ikke uddelt Bon
1972 ikke uddelt Treff
1971 Tut ikke uddelt
1970 ikke uddelt ikke uddelt
1969 Chik ikke uddelt
1968 Barrit Boy ikke uddelt
1967 Krogløvgårds Xavier Puck
1966 Barrit Boy ikke uddelt
1965 Bålhøjs Bell ikke uddelt
1964 ikke uddelt 1 stk. 1. pr. ukendt
1963 ikke uddelt Thali
1962 Hertha af Duborgs Conney 2 stk. 1. pr.
1961 Jan af Lone Skarvets Frederikka
1960 Dolla ikke uddelt
1959 ikke uddelt Kronholms Puk
1958 Bøj ikke uddelt
1957 ikke uddelt Bøj
1956 Kronholms Lady ikke uddelt
1955 ikke uddelt ikke uddelt
1954 ikke uddelt ikke uddelt
1953 Stormarkens Diana ikke uddelt
1952 Ørnfelt Fley Stormarkens Diana
1951    
1950   Leif
1949    
1948    
1947    
1946 Trolls Pep  
1945 ingen prøve ingen prøve
1944 Cloi II Hvas Beauty
1943 Ajax af Greendal ikke uddelt